Rowery miejskie zawitały do Lubonia

Rowery miejskie zawitały do Lubonia
15.04.2019

W poniedziałek, 15 kwietnia, został uruchomiony Luboński Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców są 4 stacje i 40 rowerów. Co ważne, dzięki porozumieniu obu miast na rowerach standardowych 3G będzie można się poruszać między Luboniem i Poznaniem.

„Cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta będą mieli kolejny środek transportu publicznego do swojej dyspozycji. Początki prac nad rowerem miejskim w Luboniu sięgają roku 2015, kiedy aplikowaliśmy o dofinansowanie tego zadania ze środków zewnętrznych. Cztery stacje, które zostaną uruchomione w połowie kwietnia, to dobry początek systemu Lubońskiego Roweru Miejskiego” – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń. „Luboń jest pierwszą gminą powiatu poznańskiego, która zsynchronizuje rower miejski z miastem Poznań i będę się cieszyła, gdy z tego przykładu skorzystają w najbliższym czasie kolejne gminy” – dodaje.

System w Luboniu jest kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe 3G można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

„Mieszkańcy polskich aglomeracji jeżdżąc codziennie pomiędzy poszczególnymi miastami najchętniej zapomnieliby o dzielących je granicach. Zintegrowane systemu roweru miejskiego to doskonałe rozwiązanie. Użytkownik podróżujący na standardowym rowerze trzeciej generacji po prostu przejedzie do drugiego miasta i odda rower” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

System Lubońskiego Roweru Miejskiego składa się z czterech stacji: Rondo Żabikowskie, Os. Lubonianka, Al. Jana Pawła II i Dworzec PKP. Można na nich wypożyczyć 40 rowerów standardowych. Aby to zrobić, wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące, np. z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego, lub założyć nowe poprzez stronę internetową RowerLubon.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej.

Wypożyczenie jest bardzo łatwe. Na terminalu wystarczy wpisać numer telefonu i PIN do systemu, a także numer wypożyczanego roweru. Można też skorzystać z aplikacji mobilnej, która dzięki skanowaniu kodu QR znacznie przyspiesza wypożyczenie. Potem należy wypiąć rower z zamka i można udać się w drogę. Rower można zwrócić wpinając na stacji 3G w Luboniu lub Poznaniu.

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy 2 złote, a za drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę po 4 zł.

Rowery miejskie nie są w Luboniu nowością. Od września 2017 roku przy Dębieckiej 1 funkcjonuje stacja PRM Factory Poznań. To jedna ze stacji PRM, które zostały uruchomione dzięki współpracy Nextbike Polska z partnerem komercyjnym.

Sezon Lubońskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.